Car sharing – lepsza alternatywa dla tradycyjnego wynajmu aut?

Każdego dnia z samochodów korzystają miliony osób na całym świecie. Przemieszczamy się nimi nie tylko na długich dystansach, ale również na tych znacznie krótszych. Cenimy wygodę oraz szybkość z jaką możemy się przemieszczać i chętnie na rzecz aut przestajemy korzystać z komunikacji miejskiej. Czy jest jakaś sensowna alternatywa dla posiadania własnego samochodu? Na rynku od wielu lat działa car sharing, być może właśnie to jest dla części z nas najlepsze rozwiązanie? W dalszej części artykuły postaramy się przedstawić zalety i wady car sharingu. Czy warto? Każdy powinien przekonać się sam, w tym celu warto po prostu przy najbliższej okazji wypróbować ten sposób wynajmu samochodu.

Car sharing a tradycyjny wynajem – różnice.

W jednym i w drugim przypadku możemy wypożyczyć samochód i użytkować go tak długo jak tylko potrzebujemy i tego chcemy. W przypadku car sharingu możemy jednak ograniczyć się do wynajmu na kilka minut, jeśli potrzebujemy tylko dojechać z punktu A do punktu B. Kilka czy kilkanaście minut wynajmu nie będzie kosztować nas więcej niż przejazd taksówką.
Car sharing polega jednak na tym, że za pomocą odpowiedniej aplikacji możemy sami w ciągu kilku chwil wypożyczyć samochód. Ta sama aplikacja służy także do otwierania jak i zamykania pojazdu. Płacimy w takim przypadku za przejechane kilometry, ewentualnie, jeśli nie przemieszczamy się, a zajmujemy pojazd, to również zapłacimy za czas spędzony w samochodzie. Wynajmując pojazd w tradycyjnej wypożyczalni musimy opłacić kwotę za całą dobę wynajmu. Konieczne jest również wypełnienie dokumentacji, która jest obszerna i zajmuje to znaczną ilość czasu w przeciwieństwie do kilku kliknięć w aplikacji mobilnej.
Do zalet i kolejnych różnic możemy zaliczyć również to, że pojazd wynajęty w ramach car sharingu możemy pozostawić w dowolnym miejscu, o ile oczywiście nie zagraża to innym uczestnikom ruchu drogowego i nie łamiemy w ten sposób przepisów drogowych. Wynajem tradycyjny z reguły nie daje nam takiej możliwości, a jeśli już możemy pozostawić pojazd w innym miejscu, to i tak jest to lokalizacja wskazana przez wypożyczalnię (zazwyczaj jej inna siedziba, a nie wybrane przez nas miejsce).

Car sharing a opłacalność.

Car sharing jest świetną alternatywą dla osób, które rzadko kiedy potrzebują skorzystać z samochodu. Jeśli od czasu do czasu potrzebujemy przemieścić się na stosunkowo niewielką odległość to będzie to tańsze od własnego samochodu jak i od tego wynajętego w sposób tradycyjny. Nie musimy przejmować się tankowaniem, naprawami, ubezpieczeniem. Jak możemy zauważyć są to zalety, których nie mogą o swoich środkach transport -u powiedzieć właściciele samochodów. Jeśli jednak potrzebujemy jechać w dalszą podróż przykładowo będziemy potrzebować samochodu na kilka dni, to znacznie lepszym wyborem wydaje się tradycyjny wynajem auta w wypożyczalni. Całkowity koszt w takim przypadku będzie na pewno niższy.

Podsumowanie – co lepsze?

Jak nietrudno zauważyć to czy lepszy będzie car sharing, czy może tradycyjny wynajem auta uzależnione jest od tego do czego oraz na jak długo będzie nam pojazd potrzebny. Im dłużej zamierzamy się nim poruszać tym bardziej obniża się opłacalność car sharingu. Jeśli będzie to kilkadziesiąt czy kilkaset kilometrów, bądź w niektórych przypadkach dłuższy okres czasu (na przykład co najmniej doba), to lepszym wyborem jest tradycyjny wynajem. Car sharing to przede wszystkim wygoda dla osób potrzebujących auta w mieście, na dojazd na spotkanie, do sklepu. To świetny wybór dla tych, którzy z jakiegoś powodu nie chcą w danej sytuacji korzystać z komunikacji miejskiej. Warto korzystać z car sharingu jednak nie w każdej sytuacji się on sprawdzi. Każdy musi zdecydować samemu choć trzeba stwierdzić, że dla większości będzie tańszym wyborem niż posiadanie własnego auta, choć w niektórych sytuacjach może być mniej opłacalny, niż tradycyjny wynajem.