Chcesz kupić używane auto? Sprawdź, gdzie zrobić to najbezpieczniej!

Zakup samochodu nie jest prostym zadaniem. Na kupujących czeka wiele niebezpieczeństw i pułapek. Niestety nie każdy może pozwolić sobie na kupno pojazdu nowego. Zresztą zdarza się, że również w przypadku nowych aut pojawia się element zaskoczenia. Może nie jest to proceder cofania liczników jednak uszkodzenia blacharskie są powszechnym problemem nowych aut z salonu. Przejdźmy jednak do znacznie trudniejszego zadania, czyli zakupu samochodu używanego. Jak kupić, żeby nie żałować?

Trudności z weryfikacją stanu faktycznego – co zrobić?

Kupując jakikolwiek używany samochód naprawdę ciężko jest zweryfikować rzeczywisty jego stan. Zazwyczaj zabieramy ze sobą na oględziny kogoś znajomego, kogoś z rodziny bądź po prostu zaprzyjaźnionego mechanika. Pomimo tego bardzo często dajemy się nabrać na opowieści i zachwalanie przez sprzedającego jego pojazdu.
Jeśli oglądamy samochód sprowadzany z zagranicy, to pierwszą trudnością będzie zapewne problem z zweryfikowaniem jego przebiegu. Nie od dziś wiadomo, że sprowadzane pojazdy w większości przypadków mają cofane liczniki, a ich rzeczywisty przebieg jest często 2-3 krotnie większy. Podrabiane bywają również książki serwisowe, przez co trudniej oszacować rzeczywisty przebieg i stan pojazdu, którym jesteśmy zainteresowani.
Jest jeszcze jedna ogromna bolączka używanych samochodów. Niezależnie od tego, czy kupujemy samochód z zagranicy czy pojazd krajowy, to należy bacznie przyjrzeć się jego blacharce. Zdarza się, że sprzedający ukrywa wypadkowość, bądź po prostu niewielką stłuczkę, ponieważ wiąże się to z niższą wartością jego pojazdu.
Na rynku mamy dostęp do specjalistów, którzy za pewną opłatą sprawdzą dokładnie pojazd, który planujemy zakupić. Samochody są sprawdzane bardzo dokładnie, a następnie przygotowywany jest dla nas raport z wymienionymi kilkudziesięcioma punktami na temat stanu technicznego, wypadkowości i dokumentacji pojazdu. Niezależnie od tego jakie jest pochodzenie pojazdu, czy kupujemy od handlarza, czy prywatnego sprzedawcy, to warto na pewno skorzystać z usługi oceny stanu pojazdu. Koszt kilkuset złotych może nie jest najniższym, ale może uratować nas przed kiepskim zakupem. Może wiec w takim przypadku lepiej kupić auto w salonie, nawet jeśli jest to salon aut używanych?

Salony samochodów używanych. Lepsze od handlarzy z ogłoszeń?

Coraz więcej w naszym kraju powstaje salonów specjalizujących się w sprzedaży samochodów używanych. Różnica między takimi salonami a autami kupionymi od niewielkiego handlarza to przede wszystkim gwarancja. Skoro ktoś oferuje nam kilkumiesięczną, a czasem nawet roczną gwarancje, to musi być pewien stanu technicznego sprzedawanego pojazdu. Oprócz tego możemy w niektórych salonach liczyć na to, że przebieg auta zostanie wpisany na fakturze. Dzięki temu w razie jakichkolwiek problemów w przyszłości możemy walczyć o swoje prawa i domagać się ewentualnego zwrotu pieniędzy bądź obniżenia ceny auta. W przypadku drobnych handlarzy, czy prywatnych sprzedawców o gwarancji możemy zapomnieć.
W naszym kraju mamy co najmniej dwie duże sieci salonów specjalizujących się w sprzedaży pojazdów używanych. Niektóre z nich deklarują, że przywiozą samochód pod nasz dom i będziemy mogli go zwrócić w ciągu 14 dni, jeśli nie będzie nam z jakiegoś powodu odpowiadać. Świadczyć może to o tym, że nie mają niczego do ukrycia i nie obawiają się ewentualnego rozczarowania klienta.

Podsumowanie – czyli miej świadomość ryzyka jakiego się podejmujesz!

Zakup auta używanego to zawsze pewne ryzyko. W większości przypadków kupujący mają tego świadomość. Zawsze możemy zostać oszukani niezależnie od tego, gdzie kupimy nasz samochód. Decydując się jednak na zakup auta w salonie istnieje duże prawdopodobieństwo, że trafimy prawdziwą perełkę. Dodatkowo można zawsze skorzystać z profesjonalnego sprawdzenia pojazdu. Taka usługa da nam pewność, że kupujemy auto godne polecenia, a dodatkowo dzięki zakupowi w salonie będziemy cieszyć się gwarancją. Oczywiście auto z salonu będzie trochę droższe jednak jest to cena za bezpieczeństwo i pewny stan pojazdu, którą warto ponieść.