Czy można myć samochód na własnej posesji?

Dla wielu osób mycie samochodu to przyjemność i możliwość zrelaksowania się. Myjąc auto na myjni nie możemy jesteśmy w stanie tej czynności wykonywać zbyt długo ze względu na pozostałych klientów myjni, ale również z uwagi na koszt mycia pojazdu w takim miejscu. Czy możemy umyć auto pod własnym domem? Czytaj dalej a poznasz odpowiedz na tak postawione pytanie.

Mycie na podwórku

Czyszczenie auta na własnym podwórku jest popularną czynnością w naszym kraju. Jeśli przejdziemy się w weekend w pobliżu osiedla domków jednorodzinnych to zauważymy, że na co drugim podwórku ktoś myje swój samochód. Czy jest to jednak legalne? Możemy spotkać się z różnymi opiniami na ten temat. Jak więc jest naprawdę?
Jak wiemy zanieczyszczanie środowiska jest w naszym kraju zabronione. Mycia samochodu poza myjnią do tego przystosowaną jest swego rodzaju niszczeniem środowiska naturalnego. Szampony samochodowe, a także resztki oleju i innych płynów spływające z samochodu podczas mycia wnikają w glebę. Istnieje ryzyko, że nie tylko zanieczyszczą ziemię, ale również dostaną się do wód gruntowych. Skoro szkodzi to środowisku to, dlaczego ludzie myją samochody na własnych posesjach?
Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na fakt, że nie wszyscy mają świadomość tego, że nie wolno myć auta poza myjniami. Poza tym myjąc auto na własnym podwórku trudno zostać przyłapanym. Wystarczy ogrodzona posesja i w sumie trudno w wielu przypadkach zobaczyć co dzieje się po drugiej jego stronie. Niemożliwe jest mycia auta na podwórku, jeśli mieszkamy w kamienicy czy bloku. Mamy wspólną posesję, otwartą, kompletnie brak prywatności. Z tego też powodu nie spotyka się dziś ludzi myjących auta pod blokami. Inaczej jednak było jeszcze kilka dekad temu. W latach 90-tych praktycznie każdy właściciel auta mył swój pojazd w pobliżu bloku, na podwórku nie ukrywając tego faktu. Co poniektórzy potrafili wjeżdżać samochodem w niewielkie potoki, rzeczki. Dziś już jest to praktycznie niespotykane co przekłada się na lepszą ochronę środowiska.

W jaki sposób można obejść przepisy prawa?

Przepisy związane z ochroną środowiska można jednak spróbować obejść. Właściciele domów jednorodzinnych mają legalną szansę umyć auto na swoim podwórku. Wszystko jednak musi odbyć się w warunkach umożliwiających ochronę środowiska, czyli uniemożliwiających dostanie się środków chemicznych do gleby i wód gruntowych.

Jakie warunki trzeba spełnić?

Możemy uniknąć kary w formie mandat -u za mycia pojazdu na swojej posesji, jeśli spełnimy pewne warunki. Pierwszy ważny element to utwardzona powierzchnia, na której chcemy myć samochód. Kostka brukowa, betonowa nawierzchnia, wszystko co uniemożliwia przedostanie się do gleby ścieków płynących z mytej karoserii naszego samochodu. Drugi ważny element to odprowadzenie ścieków do bezodpływowego zbiornika na nieczystości bądź kanalizacji zbiorowej. Co z tego, że mielibyśmy utwardzoną powierzchnię, skoro i tak zanieczyszczona woda spłynęłaby do gleby. Te warunki musimy bezwzględnie spełnić, aby móc myć u siebie na podwórku samochód.
Zanim jednak w pełni zadowoleni zajmiemy się naszym samochodem, to warto sprawdzić w naszym mieście bądź gminie, jakie są szczegółowe zasady i czy nie pojawiły się na danym terenie dodatkowe wymagania. Niektóre miasta pozwalają na mycie samochodów na własnej posesji pod warunkiem, że używane do tego będą środki biodegradowalne i trafią do kanalizacji. Biodegradowalne środki pozwolą na oczyszczenie wody, do której trafią i jej ewentualne dalsze wykorzystanie bądź wypuszczenie do środowiska. W przypadku środków mocno chemicznych nie zawsze nadają się do umieszczenia ich w kanalizacji zbiorowej.

A jednak można, ale czy warto?

Jak już wiemy, istnieje możliwość mycia samochodu pod domem. Czy jednak warto to robić? Czy ta chwila przyjemności warta jest tego, aby ryzykować zanieczyszczeniem środowiska? Czy mycie pod domem jest tańsze od mycia na myjni? Koszt będzie porównywalny, a być może czyszczenie pojazdu będzie tańsze w myjni, gdzie za odpowiednią opłatą mamy sprzęt i środki chemiczne oraz zapewniamy bezpieczeństwo środowisku naturalnemu.