Czym kierować się przy wyborze płynu do spryskiwaczy?

Poruszając się samochodem nie jesteśmy w stanie obejść się bez płynu do spryskiwaczy. Prędzej czy później każdy z nas będzie zmuszony go użyć. Dobrze, aby płyn spełniał swoje zadanie, ponieważ możemy go potrzebować w przeróżnych sytuacjach na drodze. Jaki płyn powinniśmy kupić?

Rodzaj płynu dostosuj do pory roku

Użytkownicy samochodów często nie zwracają uwagi na to jaki płyn do spryskiwaczy kupują. Nie kierują się jego jakością, a w większości przypadków jedynie ceną. Każdy kierowca powinien pamiętać o tym, aby wymienić płyn na taki, który dostosowany jest do danej pory roku, podczas której samochód będzie użytkowany. Jest to wbrew pozorom bardzo ważne, ponieważ nieodpowiedni płyn może utrudnić nam jazdę bądź nawet doprowadzić do uszkodzenia zbiornika, w którym się on znajduje.

Jaki płyn na lato?

W okresie letnim tak naprawdę sprawdzi się praktycznie każdy płyn do spryskiwaczy. Nie jest to okres bardzo wymagający. Najtańszy płyn można kupić już za około 1,50 zł za litr. Nie liczmy jednak na to, że będzie on dobrze spłukiwać zanieczyszczenia znajdujące się na naszej szybie. Płyny o lepszym i zarazem skuteczniejszym w walce z zanieczyszczeniami składzie kosztują około 3-4zł za litr. Nie warto na płynie oszczędzać, tym bardziej że w większości przypadków zbiornik o wielkości 5 litrów starcza nam na około 3 miesiące, oczywiście w zależności od tego jak dużo jeździmy.

Jaki płyn na okres zimowy?

W zimie płyn ma znacznie większe znaczenie. Jeśli nie będzie miał on odpowiednich parametrów to najzwyczajniej w świecie zamarznie w zbiorniku. Nie będziemy mogli go użyć w potrzebie, a jak wiemy w zimie nasze szyby znacznie częściej się brudzą i wymagają ich wyczyszczenia. Jeśli będziemy mieli pecha to nieodpowiedni płyn doprowadzi do uszkodzenia zbiornika. Zamarznie w jego wnętrzu i rozsadzi go. Nie tylko nie będziemy mogli oczyścić zabrudzonych szyb, ale również staniemy przed koniecznością wymiany zbiornika. Jaki więc płyn kupić? Na zimę zawsze pamiętajmy o wymianie płynu na zimowy, który przeznaczony jest do użytkowania w ujemnych temperaturach. Najtańsze płyny zimowe zazwyczaj są przeznaczone do użytkowania w temperaturze do -15 stopni. Te droższe swoje właściwości zachowują nawet do okolic -30 stopni. Warto więc dopłacić i mieć gwarancję tego, że zadziała w każdej, nawet najtrudniejszej sytuacji na drodze.

Sprawdzaj systematycznie zawartość zbiornika na płyn

Jeśli zależy nam na bezpieczeństwie w trakcie jazdy, to warto na bieżąco sprawdzać zawartość zbiornika na płyn do spryskiwaczy. Szczególnie przed dłuższą podróżą powinniśmy zajrzeć pod maskę samochodu i upewnić się, że w zbiorniku jest wystarczająca ilość płynu. Oczywiście w dzisiejszych czasach nie ma większych problemów z kupnem płynu na stacji paliw bądź w pierwszym lepszym markecie, jest to jednak zawsze pewne utrudnienie w trakcie podróży tym bardziej jeśli braknie płynu, a szyby w trakcie jazdy są brudne.
Warto przed każdym okresem zimowym sprawdzić zawartość zbiornika na płyn do spryskiwaczy i wymienić go na odpowiedni. Szczególnie zalecane jest wymienianie płynu przed zimą. Ewentualnie, jeśli mamy w zbiorniku niewielką ilość płynu letniego, to zawsze możemy zmieszać go z zimowym. W tych pierwszych miesiącach jesienno-zimowych taka mieszanka powinna się dosyć dobrze sprawdzać. W okresie, gdy temperatury znacznie spadają poniżej zera pamiętajmy jednak, aby w zbiorniku znajdował się płyn w stu procentach przeznaczony na zimę. Oszczędzi nam to trudności w trakcie podróży i ewentualnych usterek spowodowanych zamarzniętą zawartością zbiornika na płyn do spryskiwaczy. W trakcie zakupu płynu weźmy jednak pod uwagę fakt, że w naszym kraju zdarzają się temperatury poniżej -20 stopni. Bezpieczniej jest więc zaopatrzyć się w płyn, który sprosta takim temperaturom.