Czym różnią się opony całoroczne od sezonowych?

Kierowcy samochodów w większości przypadków dwa razy w roku muszą odwiedzić zakład wulkanizacyjny w celu zmiany opon na zimowe bądź letnie. Ciągle słyszymy, że jest to bardzo ważne dla naszego bezpieczeństwa na drodze. Czy warto zmieniać opony co sezon? A może lepiej zdecydować się na opony całoroczne?

Zalety opon sezonowych

Opony sezonowe są dziś w naszym kraju najpopularniejszym rodzajem opon. Ich producenci opracowują takie parametry sprzedawanych przez siebie produktów, aby jak najlepiej sprawdzały się w warunkach charakterystycznych dla danej pory roku.
W zimie opony letnie nie pozwolą zachować bezpiecznej trakcji na drodze. Na oblodzonej powierzchni samochód jedzie tam, gdzie chce, a nie tam, gdzie próbuje poprowadzić go kierowca. W lecie natomiast opony zimowe gorzej odprowadzają wodę z opadów atmosferycznych, przez co znacznie lepsze są w tej porze roku opony z bieżnikiem letnim. Zaletą opon sezonowych jest to, że mamy idealne ogumienie do warunków, które w danym okresie roku panują w większości czasu na drodze.

Co przemawia za oponami całorocznymi?

Opony całoroczne również mają swoje zalety, więc niekoniecznie powinniśmy je od razu skreślać. W przeciwieństwie do opon sezonowych nie są tak świetnie dopasowane do trudnych sezonowych warunków. Możemy spotkać się z takim powiedzeniem, że jak coś jest do wszystkiego, to jest do niczego. Z tego też powodu opony całoroczne cieszą się mniejszym zainteresowaniem chociaż z każdym rokiem przybywa ich zwolenników.
Zaletą tego typu ogumienia jest fakt, że nie musimy zmieniać opon co sezon, czyli dwa razy w roku. Jeden komplet opon tak naprawdę wystarczy nam w większości przypadków na kilka lat, a my w tym czasie możemy zapomnieć o konieczności ich zmiany. Jedyne czym musimy się w tym czasie interesować to systematycznym sprawdzaniem ich stanu oraz ciśnienia w oponach. Szczególnie osoby, które posiadają jeden komplet kół zauważają zalety opon całorocznych. Nie muszą ściągać i przekładać opon przez co nie niszczą tak szybko swoich felg. Opony całoroczne sprawdzą się w mniej wymagających warunkach. Kierowcy, którzy poruszają się głównie po odśnieżonych drogach, po miastach, zachwalają całosezonowe ogumienie.

Podsumowanie – co powinniśmy wybrać?

Zakup opon nigdy dla właścicieli samochodów nie jest prostym zadaniem. Z jednej strony powinniśmy przede wszystkim stawiać na bezpieczeństwo, na jakość wykonania danego rodzaju ogumienia i warunków, do których jest ono przeznaczone, z drugiej natomiast zwracamy uwagę na cenę. W dzisiejszych czasach koszt zakupu samochodu nie jest wysoki. Duże są natomiast koszty utrzymania pojazdu w stanie, który zagwarantuje nam bezpieczne poruszanie się nim po drogach publicznych. Opony całoroczne będą na pewno tańsze w zakupie w porównaniu do kupna dwóch nowych kompletów opon sezonowych (letnich + zimowych). Jeśli jeździmy tylko po odśnieżonych drogach, szczególnie w miastach, to możemy zdecydować się na zakup i użytkowanie opon całorocznych.
Jeśli poruszamy się na dłuższym trasach, to lepszym wyborem wydają się opony sezonowe. Będą one dostosowane do nieraz trudnych warunków jakie mogą nas spotkać na drodze. W ziemie sprawdzą się w śniegu i na lodzie, a w lecie podczas wysokich temperatur. Opony całoroczne są uniwersalne więc głównie do łatwych warunków na drodze.
Trudno jednoznacznie powiedzieć który rodzaj opon jest lepszy. Każdy musi przemyśleć i ocenić w jakich warunkach najczęściej porusza się swoim samochodem. W większości przypadków, szczególnie w mieście najkorzystniejszym wyborem biorąc pod uwagę i cenę i bezpieczeństwo będą oczywiście opony całoroczne. Jeśli często jeździmy w dalsze trasy, to powinniśmy sobie ich wybór odpuścić. Pamiętajmy bezpieczeństwo nasze i pozostałych uczestników ruchu drogowego powinno być najważniejsze.