Jak dbać o akumulator w zimie?

Bez poprawnie działającego i naładowanego akumulatora jazda samochodem jest utrudniona. Pojawiają się trudności z odpalaniem silnika, niekiedy uruchomienie auta jest po prostu niemożliwe. Na stan akumulatora ma wpływ wiele rzeczy, między innym niskie temperatury powietrza, dlatego zimą szczególnie należy o niego dbać. Jak dbać o akumulator w zimie?

Stary akumulator warto przed zimą wymienić na nowy

Jeśli akumulator ma już wiele lat, nie da się go uratować. Szczególnie w mroźne dni może się rozładowywać dużo szybciej, pozbawiając nas możliwości uruchomienia auta. Stary akumulator trzeba więc wymienić na nowy. Teoretycznie stan niektórych starych akumulatorów da się nieco poprawić, nigdy jednak nie będą tak dobre jak nowe. Jeśli więc wymiana jest koniecznością – nie można z tym zwlekać.

Zimą o akumulator trzeba bardzo dbać

Aby zminimalizować ryzyko problemów z akumulatorem, przed zimą warto sprawdzić jego stan. W razie konieczności dolać do niego wody destylowanej. Istotne jest też sprawdzenie wartości napięcia na klemach. Przy wyłączonym silniku napięcie w akumulatorze powinno być zgodne z normami określonymi w instrukcji obsługi. Przy uruchomionym silniku akumulator powinien być dzięki alternatorowi doładowywany. Nie zawsze tak jest. Niekiedy też alternator doładowuje akumulator, ale zbyt słabo. Sprawdzenie jaki jest prąd ładowania jest więc niezmierne istotne. Jeśli zbyt mały, trzeba przyjrzeć się alternatorowi i ewentualnie go naprawić.

Zbyt wiele odbiorników prądu, to znaczne obciążenie akumulatora

Szczególnie zimą, gdy akumulator pracuje w ciężkich warunkach, warto zwracać uwagę na to, czy w samochodzie nie ma zbyt wielu uruchomionych odbiorników prądu. Radio, dodatkowe światła, urządzenia podłączane do gniazda zapalniczki potrzebują prądu by móc działać. Zbyt wiele takich uruchomionych urządzeń w zimowym okresie, to ryzyko szybkiego rozładowywania się akumulatora.

Zimą auto powinno być często użytkowane

Warto też pamiętać, że wręcz zabójcze dla akumulatora jest rzadkie uruchamianie samochodu zimą. Jeśli samochód będzie stać na mrozie parę dni, ryzyko rozładowania akumulatora znacznie wzrośnie. Warto więc regularnie odpalać samochód i przejeżdżać nim choć kilka kilometrów. W trakcie takiej jazdy alternator doładuje akumulator, więc ryzyko braku prądu w akumulatorze będzie znacznie niższe.

W przypadku nowoczesnych samochodów odkręcenie akumulatora i schowanie go na okres mrozów w ciepłym miejscu, jest niemożliwe. W starszych autach jest jak najbardziej realne. Jeśli więc mamy starszy samochód i nie będziemy go zimą przez wiele dni używać, warto odkręcić akumulator i schować go w ciepłym miejscu. Dobrze też podłączyć go od czasu do czasu pod prostownik i doładować.