Jak uratować tapicerkę samochodową po licznych zabrudzeniach?

W dzisiejszych czasach większość z nas nie wyobraża sobie życia bez samochodu. Coraz więcej czasu spędzamy w naszych pojazdach pokonując spore ilości kilometrów. Liczne podróże sprawiają, że samochód czasami staje się miejscem spożywania pokarmów, picia napojów. Jak nietrudno się domyśleć tam, gdzie rożnego rodzaju jedzenie, napoje, przekąski, prędzej czy później pojawią się zabrudzenia. Jak sobie z nimi poradzić?

Samodzielne czyszczenie plam – spróbuj i Ty!

Nikt nie lubi przemieszczać się brudnym samochodem. O ile ze względów pogodowych możemy pogodzić się z brudnym pojazdem na zewnątrz, to zabrudzona tapicerka w znaczących stopniu może obniżać komfort podróżowania. Zanim jednak ruszysz w poszukiwaniu specjalistów zajmujących się czyszczeniem tapicerki sprawdź, czy przypadkiem nie jesteś w stanie samemu przywrócić jej dawny wygląd.

Zacznij od porządnego odkurzania. Nie ma mowy o czyszczeniu bez wcześniejszego odkurzania. Bez znaczenia jest to czy wykorzystasz do tego sprzęt domowy, czy znajdujący się przy pobliskiej stacji paliw. Ważne jest to, aby przed podjęciem próby usuwania plam usunąć z siedzeń i pozostałych elementów samochodowej tapicerki luźnych zanieczyszczeń m.in. w postaci kurzu, włosów, błota, czy rożnego rodzaju produktów sypkich.
Odkurzone? W takim razie zabieramy się do pracy. Pierwsze po co powinien sięgnąć każdy posiadacz samochodu to soda oczyszczona. Zamiast kupować środki chemiczne przeznaczone do czyszczenia tapicerki, możemy przecież wypróbować sprawdzone, domowe metody na pozbycie się plam. Oczywiście ich skuteczność uzależniona będzie od intensywności plam i tego jak długo znajdują się na siedzeniach bądź innych elementach wnętrza pojazdu.

Jak czyścić tapicerkę sodą oczyszczoną?

Sodę rozsypujemy na siedzeniach i elementach tapicerki, które chcemy wyczyścić z zabrudzeń. Powinna ona po rozsypaniu pozostać tak przez kilka godzin. Oprócz usunięcia mniej wymagających plam jednocześnie pomoże w pozbyciu się nieprzyjemnych zapachów. Następnie po odczekaniu odpowiedniej ilości czasu konieczne jest ponowne użycie odkurzacza, ponieważ rozsypaną wcześniej sodę należy zebrać z tapicerki pojazdu. Warto przy tym pamiętać o późniejszym gruntownym oczyszczeniu filtrów odkurzacza.
Może się zdarzyć, że sama soda nie wystarczy do pozbycia się plam. W takim przypadku warto rozsypaną jej warstwę skropić delikatnie sokiem z cytryny. Soda w reakcji z cytryną wytworzy pianę, którą należy szorować intensywniejsze zabrudzenia. W większości przypadków powyższe porady pozwolą skutecznie pozbyć się plam na tapicerce. Co jednak, jeśli z jakiegoś powodu nie chcemy korzystać z tych porad bądź nie uzyskaliśmy satysfakcjonujących nas rezultatów? Oczywiście nadal mamy szansę na oczyszczenie naszej tapicerki. W takim przypadku powinniśmy sprawdzić dostępne w sprzedaży gotowe środki do czyszczenia tapicerek.

Gotowe środki chemiczne do czyszczenia wnętrza

W sprzedaży dostępnych jest wiele gotowych środków, które pomogą w przywróceniu czystości naszego pojazdu. Najpopularniejsze są gotowe pianki w sprayu, choć możemy spotkać się także m.in. z koncentratami do rozpuszczenia z wodą i wieloma innymi produktami. Zajmijmy się jednak piankami, których skuteczność jest spora. Oczywiście zależy ona również od tego jakiego producenta produkt zakupimy. Warto kupować sprawdzone i firmowe produkty choćby po to, aby mieć pewność, że nie uszkodzą tapicerki naszego samochodu.
Jak więc działa taka pianka do czyszczenia? Podobnie jak w przypadku innych środków w aerozolu, przed jej użyciem musimy puszką przez pewną chwilę mocno wstrząsnąć. Następnie po upewnieniu się, że na zabrudzonej powierzchni nie znajdują się żadne luźne zabrudzenia, należy plamę spryskać. Na jej powierzchni wytworzy się gęsta piana, która wejdzie w reakcję z zabrudzeniem. Konieczne jest odczekanie kilku, kilkunastu minut a po tym czasie miękka gąbką bądź szmatką przetarcie zabrudzonego miejsca aż do momentu usunięcia pianki. Plama powinna zniknąć. Jeśli za pierwszym razem nie uda się całkowicie jej pozbyć, to czynność należy powtórzyć. Warto zadbać o wysuszenie czyszczonej powierzchni po zakończonych pracach.

Podsumowując
Metod na pozbycie się plam na tapicerce jest sporo. Nie od razu musimy korzystać z usług profesjonalistów. W większości przypadków skuteczne okażą się domowe, sprawdzone sposoby. Warto więc samemu podjąć się wyzwania jakim jest ratowanie tapicerki naszego samochodu.