- Jak działa pompa wody w samochodzie i dlaczego jest tak ważna?
- Internet Airmax Wrocławia - Pilczyce-Kozanów-Popowice Pn: Łączność na Najwyższym Poziomie
- Cyfrowa transformacja dla firm motoryzacyjnych: Jak dostosować się do nowej rzeczywistości
- Skuteczny marketing dla firm motoryzacyjnych: Strategie, które przyciągają klientów
- Podziwiaj uroki Gór Sowich: Idealne miejsce dla miłośników motoryzacji i pięknych krajobrazów
Jak urządzić domowy warsztat samochodowy?
Fani motoryzacji bardzo często marzą o własnym warsztacie samochodowym. Nie chodzi w tym przypadku o komercyjne rozwiązanie, a hobbystyczne zajęcie. Jeśli posiadamy odrobinę miejsca w przydomowym garażu, to warto urządzić w nim miejsce na pielęgnowanie swoich motoryzacyjnych pasji.
Jaki powinien być domowy warsztat? – charakterystyka pomieszczenia
Przede wszystkim należy zacząć od tego, że im większe będzie to pomieszczenie, tym lepiej. Konieczne jest to, aby umożliwiało nam swobodne przemieszczanie się, mieszcząc przy tym również nasz pojazd. Minimalne zalecane wymiary to 3,5mx5,0m. Oczywiście jeśli wymiary będą się w niewielkim zakresie różnić, to nie powinno stanowić to dla nas większej przeszkodą w przygotowaniu własnego warsztatu.
Pomieszczenie powinno być ogrzewane, wyposażone w blaty robocze oraz półki, na których możemy trzymać nasze narzędzia. Spełnieniem marzeń jest zapewne kanał samochodowy, który umożliwi wymianę i modyfikację zawieszenia pojazdu. Powinniśmy również zadbać o odpowiednią powierzchnię podłogi. Musi ona umożliwiać swobodne spływanie wody. Wielokrotnie będziemy spłukiwać rożnego rodzaju zabrudzenia, które w takim miejscu na pewno będą się pojawiać. Niezbędna jest więc również kratka ściekowa umieszczona w podłodze, a umożliwiająca swobodne usuwanie zabrudzeń.
Narzędzia, w które musisz wyposażyć swój warsztat!
Wiemy, jak powinno wyglądać pomieszczenie przeznaczone na warsztat. Oczywiście ostateczny jego wygląd i wyposażenie będą uzależnione od konkretnego pomieszczenia i warunków jakie oferuje. W jakie jednak narzędzia należy się wyposażyć planując swój własny warsztat samochodowy?
Zestaw kluczy warsztatowych to podstawa. Żaden warsztat nie może obejść się bez podnośnika do samochodu. Świetnie, jeśli moglibyśmy kupić i zamontować podnośnik kolumnowy. Jest to jednak bardzo drogie rozwiązanie, na które mogą pozwolić sobie nieliczni. Podnośnik hydrauliczny w większości przypadków powinien być wystarczający.
Coraz częściej decydujemy się również wyposażyć warsztaty domowe w klucz pneumatyczny do kół. Ułatwia to zmianę kół w pojeździe, a także ewentualne ich ściągnięcie do prac związanych z naprawą zawieszenia, układu hamulcowego itp. Zestaw imbusów, śrubokrętów to oczywiście w tym przypadku również tak zwany starter pack. Jeśli posiadamy wkrętarkę, szlifierkę to również te sprzęty mogą być przydatne podczas wykonywanych prac przy samochodzie, ale również wykorzystamy je w praca -ch remontowo-budowlanych.
Komputer diagnostyczny w warsztacie.
Jeszcze kilka lat temu większość z nas mogła pomarzyć o komputerowej diagnostyce pojazdów w zaciszu domowego warsztatu. Urządzenia diagnostyczne są coraz przystępniejsze cenowo. Możemy zakupić niewielkie, podręczne urządzenia wpinane do portu OBD pojazdu. Umożliwi ono sprawdzenie usterek, kasowanie ewentualnych błędów. Bardziej rozbudowane urządzenia pozwalają programować i uaktywniać ukryte funkcje, o ile oczywiście producent pojazdu przewidział taką możliwość. Proste urządzenia kupimy już za kilkaset złoty. Droższe mogą kosztować nawet kilka tysięcy. Początkowo możemy również zakupić komplet przewodów diagnostycznych, które można podłączyć do zwykłego laptopa z zainstalowanym programem diagnostycznym. Możliwości jest więc bardzo wiele, a korzyści są ogromne.
Czy warto zdecydować się na stworzenie własnego przydomowego warsztatu? Jeśli mamy odpowiednie pomieszczenie i możemy sobie pozwolić na zakup choćby kilku podstawowych narzędzi, to jak najbardziej warto zorganizować sobie tego typu miejsce. Narzędzia warsztatowe nie muszą być bardzo drogie tym bardziej, jeśli zajmujemy się tym typowo hobbystycznie. Nie musimy od razu wydawać majątku i kupować wszystkiego. Z czasem można uzupełniać ilość i rodzaj narzędzi warsztatowych, a rozłożenie tego w czasie będzie łagodniejsze dla naszego portfela.