Jak wybrać dobrą wypożyczalnię samochodów?

Jeśli należymy do osób często podróżujących transportem lotniczym, to pewnie nie jeden już raz wynajmowaliśmy samochody. Jeśli dotychczas tego nie robiliśmy, to prędzej czy później będzie to konieczne w celu przemieszczenia się na krótszych dystansach w miejscu aktualnego pobytu. Wypożyczalnie samochodów bywają różne. Mogą być przyjazne klientom, ale istnieje również spore prawdopodobieństwo, że natrafimy na taką, która wykorzystuje niczego nieświadomych i niedoświadczonych w wynajmie klientów. Na co więc warto zwrócić uwagę?

Podejrzanie niska cena

Pierwsze na co zwracamy uwagę wybierając wypożyczalnię samochodów to cena za dobę wynajmu. Całkowicie oczywistą sprawą jest to, że chcielibyśmy wydać jak najmniej pieniędzy na wypożyczony pojazd. Z reguły niewielkie miejskie samochody kosztują w granicach kilkudziesięciu do kilkuset złotych za dobę. Na wysokość ceny wpływ ma również data wynajmu, a także liczba dni na jaką chcemy zarezerwować pojazd. Im dłuższy okres wynajmu, tym większa szansa na atrakcyjną cenowo ofertę.
Należy zachować szczególną ostrożność, jeśli za stosunkowo niewielką sumę możemy otrzymać pojazd tak zwanej marki premium. Może okazać się, że wypożyczalnia stosuje niekorzystne praktyki takie jak spore dopłaty za przejechanie większej ilości kilometrów niż początkowo zakładała umowa najmu. Przykładowo otrzymując samochód premium możemy w ciągu doby przejechać 200 kilometrów. Jeśli przejedziemy więcej, to za każdy dodatkowo przebyty kilometr będziemy zmuszeni dopłacić. W przypadku zbyt taniej i atrakcyjnej początkowo oferty, dopłata do kilometra może być dla nas bardzo kosztowna. Zdarza się, że wypożyczalnie głównie na dodatkowych opłatach bazują i w ten sposób zarabiają “naciągając” klientów na tani wynajem aut premium. Tani tylko na pierwszy rzut oka. Może się również okazać, że musimy dopłacić do mycia samochodu, a cena usługi według cennika wypożyczalni będzie niewiarygodnie wysoka. Niska cena wynajmu powinna więc zapalić w naszych głowach lampkę ostrzegawczą.

Odpowiedzialność za uszkodzenie pojazdu

Wypożyczając samochód warto także dogadać kwestię ewentualnych uszkodzeń i sprawdzić zapisy umowy pod tym kątem. Sprawdźmy, czy odpowiadamy za uszkodzenie samochodu w przypadku stłuczki z naszej winy, czy może pokrywa to w całości ubezpieczalnia. Również niewielkie obcierki, rysy warto wcześniej omówić, aby nie być niemile zaskoczonym w momencie zwrotu pojazdu do wypożyczalni. Nikt nie chce być obciążonym ewentualnymi kosztami naprawy pojazdu. Pamiętajmy, że im droższy samochód wypożyczymy, tym kosztowniejsza może być jego naprawa. Jeśli odpowiadamy za stan auta, to dokładnie sprawdźmy jego wygląd przed odebraniem pojazdu z wypożyczalni. Jeśli szukamy taniej wypożyczalni to musimy liczyć się z tym, że pewnie na nas będzie spoczywać odpowiedzialność i ewentualne koszty naprawy. Dla spokoju lepiej czasami dopłacić trochę do ceny wynajmowanego samochodu i zrezygnować ze zbędnego stresu podczas podróży.

Możliwość zwrócenia samochodu w innym mieście

Dobra wypożyczalnia samochodów, to również taka, która umożliwia nam zwrócenie pojazdu w innym mieście. Często jest tak, że przemieszczamy się z miasta do miasta, a następnie chcemy dalszą podróż kontynuować samolotem. W takim przypadku brak możliwości pozostawienia samochodu w innym miejscu będzie wiązał się z dużym utrudnieniem i dodatkowym kosztem. Duże sieci wypożyczalni samochodów często oferują możliwość pozostawienia auta w jednej ze swoich siedzib. Zazwyczaj rozmieszczone są one w większych miastach. Warto więc już zawczasu sprawdzić, czy będziemy mieć taką możliwość.
Jak można zauważyć możemy wypożyczyć samochód tanio, ale i ryzykownie. Czasem naprawdę lepiej poszukać droższej oferty, ale gwarantującej więcej udogodnień, tym bardziej że im dłuższy okres wynajmu tym atrakcyjniejszą wycenę możemy uzyskać.