Jak wybrać dobrego instruktora prawa jazdy?

Samochód jest w dzisiejszych czasach powszechnym środkiem lokomocji, abyśmy mogli się nim jednak poruszać po drogach publicznych konieczne jest posiadanie odpowiednich uprawnień. Niezbędny jest dokument nazywany prawem jazdy. Kto może nauczyć nas jeździć samochodem? Na co zwracać uwagę wybierając instruktora jazdy? Szukasz odpowiedzi na tak postawione pytania? W takim razie zapraszamy do dalszej lektury.

Cechy idealnego instruktora? Jak wybrać najlepszego?

Jak wybrać dobrego instruktora? Jaki powinien on być? Takie pytania stawia sobie każdy, kto planuje podejść do egzaminu na prawo jazdy. Przede wszystkim powinniśmy wybrać taką szkołę jazdy, która cieszy się dużym zainteresowaniem i świetną opinią u kursantów. Instruktor powinien być osobą miłą oraz zaangażowaną w swoją pracę, ale przede wszystkim cierpliwą, ponieważ nie wszyscy kursanci są w stanie od razu opanować podstawy, które umożliwią im prowadzenie pojazdów. Umiejętność przekazywania wiedzy jest także jak najbardziej w tym przypadku wskazana.
Dobry instruktor nie tylko nauczy prowadzenia pojazdu, ale również pomoże w przyswojeniu wiedzy z zakresu przepisów ruchu drogowego. Dobrze, jeśli przeprowadzi wcześniej szkolenie z teorii ruchu drogowego. Jeśli nie robi tego bezpośrednio instruktor, z którym będziemy uczyć się jeździć, to powinien to zrobić współpracujący z nim nauczyciel posiadający do tego uprawnienia. Najczęściej w niewielkich szkołach jazdy bądź w takich, gdzie instruktor jest jednocześnie właścicielem firmy i swoim szefem rezygnuje się z przeprowadzania szkoleń stacjonarnych. Takie praktyki są oczywiście złe i utrudniają zdobycie wiedzy teoretycznej jednak spora część instruktorów jak i samych kursantów chętnie się na to decyduje.

Instruktor a samochód do nauki jazdy

Jeśli chcemy uczyć się jeździć od najlepszych, to powinniśmy również zwrócić uwagę na pojazd w jakim nauka ma się odbywać. Dobra szkoła jazdy, a także doświadczony i polecany instruktor będzie umożliwiał nam naukę jazdy takim samym samochodem, którym zdaje się egzamin na prawo jazdy. Samochód powinien być taki sam, ponieważ łatwiej jest wtedy zdać, jeśli mamy już z danym modelem pojazdu doświadczenie. Szkoły uczące na innych modelach aut mają gorszą zdawalność na egzaminach. Oczywiście cały proces nauki jazdy powinien przygotować nas do przemieszczania się rożnymi pojazdami, początki bywają jednak trudne i pewniej czujemy się w samochodzie, który już wcześniej poznaliśmy.

Czy warto kierować się ceną kursu na prawo jazdy?

W dzisiejszych czasach trudno nie zwracać uwagi na ceną realizowanego kursu. Koszt rożnego rodzaju szkoleń, kursów, w tym również kursu na prawo jazdy mocno w ostatnich latach wzrósł. W przypadku uprawnień do kierowania pojazdami warto sprawdzić kilka szkół jazdy i ich oferty cenowe. Oczywiście z najtańszej oferty lepiej zrezygnować. Jeśli już nie chcemy jej na wstępie odrzucać, to należy ją szczegółowo przeanalizować, ponieważ nauka powinna odbywać się w przygotowanym do tego miejscu oferującym najbardziej aktualną bazę pojazdów oraz zaplecze techniczne. Doświadczenie instruktorów także jest bardzo ważne. Ci z dłuższym stażem pracy widzieli już w swoim życiu wiele i zazwyczaj cechują się większą cierpliwością i umiejętnościami przekazywania wiedzy. W przypadku kursu na prawo jazdy i wyboru instruktora cena nie powinna być głównym kryterium. Tutaj korzystniej będzie zapłacić trochę więcej, a w zamian otrzymać usługę na możliwie najwyższym poziomie.

Pamiętaj! Na co zwrócić uwagę przy wyborze instruktora?

  • doświadczenie instruktora;
  • polecenie szkoły jazdy/instruktora przez kursantów;
  • baza pojazdów wykorzystywanych do nauki jazdy (najlepiej, jeśli są to modele samochodów wykorzystywane podczas egzaminu);
  • cena kursu na prawo jazdy (nie szukajmy najtańszej oferty, w tym przypadku ważne jest umiejętne przekazywanie wiedzy przez instruktora).