Jak zabezpieczyć się przed kradzieżą katalizatora?

Katalizatory od dawna są wartościowym elementem każdego pojazdu. Wiedzą o tym doskonale złodzieje, którzy coraz częściej decydują się na próbę kradzieży katalizatora. Zdarza się, że przy tym w znaczącym stopniu uszkadzają nie tylko układ wydechowy pojazdu, ale również pozostałe jego elementy. Czy można uniknąć kradzieży katalizatora?

Sposoby na uniknięcie kradzieży – sprawdź czy się do nich stosujesz

Warto pamiętać, że ciągle aktualne jest powiedzenie “okazja czyni złodzieja”. Oczywiście w żaden sposób nie tłumaczy to osób dopuszczających się kradzieży. Jeśli jednak chcemy uniknąć utraty katalizatora, to warto parkować samochód w miejscach często uczęszczanych przez inne osoby.
Jeśli możemy, to unikajmy ciemnych, nieoświetlonych uliczek. Dobrze, jeśli parkujemy w oświetlonym miejscu. W takich miejscach złodzieje rzadko kiedy podejmują próbę kradzieży katalizatora. Jeśli mamy taką możliwość, to zalecane jest parkowanie samochodu na parkingach strzeżonych. Wiąże się to z kosztami, ale na pewno będą one nieporównywalnie mniejsze od kosztów zakupu i montażu nowego katalizatora, tym bardziej, że z reguły konieczne jest dokonanie pewnych napraw w podwoziu pojazdu.

Bezpieczne parkowanie to nie jedyny sposób na uniknięcie kradzieży katalizatora. Jeśli chcemy zabezpieczyć się w dodatkowy sposób, to warto rozważyć montaż specjalnej osłony wykonanej z metalu. Osłona montowana jest do podwozia samochodu i przysłania dostęp do katalizatora. Nie jest to sposób w stu procentach gwarantujący bezpieczeństwo naszego katalizatora. W znaczący sposób utrudnia jednak jego nieautoryzowany demontaż. Jeśli złodzieje będą zdeterminowani to i tak przy użyciu odpowiednich narzędzi zdołają usunąć osłonę zabezpieczającą jak i sam katalizator. Nie ułatwiajmy im jednak tego i postarajmy się jak najbardziej zabezpieczyć pojazd przed kradzieżą. Najlepszym rozwiązaniem będzie połączenie dwóch wspomnianych wyżej sposobów na zabezpieczenie katalizatora. Montaż metalowej osłony i parkowanie w oświetlonych miejscach, bądź na strzeżonych parkingach w większości przypadków będzie wystarczającym zabezpieczeniem katalizatora.

Czy można ubezpieczyć się od kradzieży?

Przemieszczając się samochodem niestety nie zawsze jesteśmy w stanie pozostawić go w miejscu bezpiecznym i dobrze oświetlonym. Nie wszędzie również znajdują się parkingi strzeżone. Czy w takiej sytuacji jesteśmy skazani na stratę katalizatora co wiąże się ze sporymi kosztami?
O ile kradzież katalizatora może dotknąć również nas, o tyle nie musi być to dla nas tak duży i uciążliwy problem pod względem finansowym. Możemy przecież ubezpieczyć nasz pojazd i nie martwić się ewentualną kradzieżą katalizatora. Czy jest to jakieś nowe ubezpieczenie na rynku? Oczywiście, że nie! Jest to znane każdemu ubezpieczenie AC. Wykupując nie tylko obowiązkowe ubezpieczenie OC, ale również dobrowolne AC mamy pewność, że niezależnie od tego co stanie się z naszym pojazdem, to otrzymamy pieniądze umożliwiające jego naprawę, bądź ubezpieczyciel sam dokona naprawy w jednym z autoryzowanych warsztatów. Zakres ubezpieczenia i sposób naprawy szkód uzależniony jest od wybranego przez nas wariantu.
Pamiętajmy jednak, że zawsze lepiej jest zabezpieczyć się i uniknąć kradzieży i związanych z nią problemów, niż naprawiać szkody wyrządzone przez złodzieja.

Podsumowanie

Nie ma idealnego sposobu na uniknięcie kradzieży katalizatora. Z powodu jego wysokiej wartości i stosunkowo łatwego dostępu możemy spotkać się z wieloma amatorami cudzej własności, którzy tylko czekają na okazję. Warto na pewno stosować się do podanych wcześniej sposobów ratujących nas przed kradzieżą. Miejmy jednak świadomość tego, że nie zawsze będziemy w stanie pozostawić auto w dogodnym i zarazem bezpiecznym miejscu. Warto, dlatego oprócz uważnego wybierania miejsca postoju zdecydować się na montaż metalowej osłony, a jeśli jest to możliwe na wykupienie polisy AC.