Jaką nawigację samochodową wybrać?

W czasach, gdy wszyscy używają smartfonów, w których można też włączyć nawigację zakup osobnej wydaje się dziwnym pomysłem. Nic bardziej błędnego. Osobna nawigacja samochodowa może być na stałe zamontowana w aucie i pracować nieprzerwanie. Przy nawigacji samochodowej z telefonu, już krótka rozmowa telefoniczna może ją zatrzymać i powodować konieczność ponownego uruchamiania. Warto mieć więc osobną nawigację samochodową. Tylko jaką wybrać? Czym kierować się przy wyborze? Czy ważna jest firma produkująca nawigację?

Wielkość wyświetlacza

Bardzo ważnym kryterium wyboru nawigacji samochodowej jest wielkość jej wyświetlacza. Mówi się, że optymalna przekątna ekranu nawigacji to 4,3 cala. Mniejszy wyświetlacz nie jest dobrym rozwiązaniem, bowiem nie tylko jego obserwacja będzie bardzo utrudniona. Wpisywanie na nim nazwy ulicy czy miasta, lub przełączanie ustawień także może być bardzo trudne.

Zbyt duży wyświetlacz nie jest dobrym wyborem z innego powodu. Duża nawigacja zamontowana na szybie może ograniczać widoczność drogi. Co więcej, zbyt duży i jasny ekran nawigacji może dekoncentrować kierowcę i pasażerów. Podczas jazdy nocą oczywiście w nawigacji ekran się ściemni. Jednak w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza nie zawsze tak jest. Jasno świecący ekran nawigacji staje się w takiej sytuacji punktem świetlnym, który powoduje wiele problemów związanych z prowadzeniem pojazdu i obserwacją drogi.

Nawigacja samochodowa. Wielkość pamięci ma znaczenie

Kierowcy, którzy poruszają się przede wszystkim po Polsce nie zwracają większej uwagi na to jak duża jest pamięć nawigacji. To błąd. Powinna ona być spora, bowiem to umożliwi aktualizację map i instalacje dodatkowych, jeśli pojawi się konieczność korzystania z nawigacji za granicą. Oczywiście dobrze jest mieć nawigację, w której korzystanie z map jest całkowicie darmowe. Przed zakupem urządzenia warto to sprawdzić, by nie być zaskoczonym koniecznością ponoszenia dodatkowych i niemałych kosztów.

Podwójne zasilanie to zaleta

Najgorszą opcją jest nawigacja zasilana tylko z gniazda zapalniczki. Nawet przypadkowe rozłączenie urządzenia spowoduje bowiem, że nawigacja się wyłączy. Warto stawiać na takie nawigacje, które w miarę długo pracują także na akumulatorze. Po podłączeniu nawigacji do gniazda zapalniczki będzie on dodatkowo ładowany, jednak po wyjęciu nawigacji z auta już nie. Posiadając nawigację z baterią warto więc pamiętać o tym, by od czasu do czasu ją podładować. Jeśli tego nie zrobimy, a bateria wyładuje się do zera i rozładowana pozostanie przez dłuższy czas, najprawdopodobniej skończy się to jej usterką i koniecznością kosztownej naprawy.

Jakość nawigacji jest bardzo istotna

Nawigacja będzie pracować w różnych warunkach pogodowych. Zarówno w wysokich temperaturach, jak i w mrozie czy wysokiej wilgotności. Urządzenie to będzie też podczas jazdy pojazdem poddawane wielu wstrząsom. Nawigacja kiepskiej jakości bardzo szybko z tych powodów może ulec nieodwracalnej awarii. Decydując się na zakup takiego urządzenia warto więc stawiać na te z górnej półki cenowej, produkowane przez renomowanych producentów. Czasami kosztują tylko kilkadziesiąt lub nieco ponad sto złotych więcej niż inne, ich jakość jest jednak o wiele lepsza.

Podsumowując

Każdy kierowca wie doskonale, że z nawigacją samochodową uruchamianą na telefonie także dojedzie pod wskazany adres. Mimo tego jednak warto postawić na profesjonalną osobną nawigację, montowaną – na przykład – do szyby samochodu. Taka nawigacja działa dużo lepiej, obserwacja jej ekranu jest dużo łatwiejsza i bezpieczniejsza niż obserwowanie ekranu małego smartfona. Rozważając zakup takiej nawigacji warto jednak pamiętać, że tania nawigacja mało znanej firmy nie musi być dobrym rozwiązaniem. Najczęściej taka szybko ulega awariom lub działa nie do końca idealnie. Warto więc zapłacić nieco więcej i mieć w pojeździe nawigację, która doskonale będzie działać przez lata.