Jeździsz w nocy? Przeczytaj

Jazda nocą wygląda zupełnie inaczej niż podróżowanie w dzień. Ograniczone pole widzenia, zmęczenie, senność, światła innych samochodów – okoliczności jazdy nocną porą nie są sprzyjające. Warto zadbać o bezpieczeństwo swoje i pasażerów. O czym pamiętać kierując samochodem nocą? O tym poniżej.

Przygotowanie samochodu do jazdy

Przed wyruszeniem w podróż nocą, należy zadbać o odpowiednie przygotowanie samochodu do jazdy. Ważną kwestią jest oświetlenie. Trzeba sprawdzić stan żarówek oraz ustawienie świateł. Dzięki temu można zwiększyć komfort jazdy, a także zadbać o to, aby nie oślepiać innych kierowców. Reflektory należy również wyczyścić. Jeśli mowa o porządkach, należy również zadbać o czystość szyb w środku oraz na zewnątrz.
Oświetlenie jest ważne nie tylko jeśli chodzi o reflektory, ale ma znaczenie w środku samochodu. Jeśli możesz regulować oświetlenie na desce rozdzielczej, warto to zrobić przed podróżą w nocy. Ustaw je tak, aby wszystko było widoczne, ale jednocześnie aby oświetlenie nie było zbyt intensywne. Jeśli używasz nawigacji, ustaw ją na tryb nocny.

Odpoczynek przed podróżą w nocy

Jeśli wiesz, że niedługo wyruszysz w nocną podróż, pamiętaj o odpowiedniej jakości oraz ilości odpoczynku. Sen jest szczególnie ważny, pozwala na regenerację oraz nabranie nowych sił. Jakość i ilość snu wpływa na zdolność koncentracji, która jest bardzo ważna podczas prowadzenia samochodu po zmroku. Przed podróżą pamiętać więc o tym, aby wyspać się porządnie. Nie siadaj za kółko wówczas, gdy jesteś przemęczony i chce Ci się spać. Istotną kwestią są także leki. Jeśli decydujesz się na zażycie preparatu uśmierzającego ból, upewnij się, że możesz prowadzić samochód w bezpieczny sposób. Najważniejsze informacje na ten temat, znajdziesz na ulotce dołączonej do opakowania zażytego preparatu.

Jazda nocą – obserwacja drogi oraz kultura

Prowadząc auto po zmroku, należy pamiętać o uważnej obserwacji drogi oraz kulturze jazdy. Chociaż przez warunki może być to utrudnione, nie należy zapominać o tych dwóch ważnych kwestiach. Pamiętaj, aby unikać wpatrywania się w reflektory innych pojazdów, powoduje to krótkotrwałe oślepienie, co jest bardzo niebezpieczne. Najlepsze możliwości do obserwacji drogi i otoczenia, daje włączenie świateł drogowych. Pamiętaj jednak, aby nie używać ich w terenie zabudowanym, chyba, że jest on nieoświetlony. Pamiętaj również, aby nie oślepiać nimi innych kierowców. Chociaż w nocy może być to trudne, musisz zachować ostrożność.
Jeśli chodzi o kulturę jazdy, trzeba ją zachować dla komfortu i bezpieczeństwa swojego, a także innych uczestników ruchu drogowego. Oto kilka najważniejszych zasad:

  1. Odpowiedni odstęp – należy zachowywać go nie tylko nocą, ale również w dzień. Jeśli chodzi o jazdę w nocy, odstęp jest ważny nie tylko dla uniknięcia wjechania w tył poprzedzającego pojazdu, ale również dla bezpieczeństwa i komfortu kierowcy. Jeśli nie zachowasz odpowiedniego odstępu, kierowca jadący przed Tobą zostanie oślepiony przez światła Twojego samochodu. Należy bezwzględnie unikać takich sytuacji. Mogą być one bardzo niebezpieczne, a już na pewno niekomfortowe dla kierowcy, który jedzie przed Tobą.
  2. Zmiana świateł – jeżdżąc nocą warto używać świateł drogowych, ale w odpowiednich momentach należy zmieniać je na światła mijania. Dzięki temu zadbasz o komfort i bezpieczeństwo innych uczestników ruchu drogowego. Jeśli zauważysz samochód, zmień światła drogowe na światła mijania.
  3. Wyprzedzanie – jeśli ktoś Cię wyprzedza, światła drogowe zmień na światła mijania dopiero wówczas, gdy wyprzedzające Cię auto jest na wysokości Twojego samochodu.

Zakończenie

Jazda nocą wymaga skupienia i przestrzegania pewnych zasad. Jeśli o nie zadbasz, zarówno Ty, pasażerowie jak i inni uczestnicy ruchu drogowego będą bardziej bezpieczni. Warto więc pamiętać o tym, co zostało opisane w niniejszym artykule.