Masz problem z uruchomieniem silnika? Ten artykuł jest dla ciebie

Problem z uruchomieniem silnika może zdarzyć się nie tylko zimą. W zimowym okresie najczęściej ma związek z wyładowanym akumulatorem. Może jednak pojawić się w każdym czasie, a jego przyczyny mogą być bardzo różne. Jakie objawy wskazują na określoną usterkę?

Problem z uruchomieniem silnika może objawiać się na kilka sposobów

Kłopoty z odpaleniem silnika samochodu mogą objawiać się w bardzo różny sposób. Czasami po przekręceniu kluczyka w stacyjce po prostu nic się nie dzieje. W innych przypadkach słychać pracę rozrusznika, jednak silnik nie daje się uruchomić. W zależności od tych objawów, można domniemywać jaka usterka w naszym samochodzie się pojawiła. Najczęściej po przekręceniu kluczyka w stacyjce nie dzieje się nic, lub słychać bardzo wolną pracę rozrusznika. Takie objawy mogą wskazywać na problemy z akumulatorem.

Wyładowany akumulator. Usterka prosta do naprawienia

Jeśli po przekręceniu kluczyka w stacyjce nie słychać pracy rozrusznika lub też pracuje ale z wielkim oporem, a do tego można zauważyć przygasające kontrolki na desce rozdzielczej, powód jest jeden. Słaby akumulator. Silnik takiego samochodu najczęściej udaje się uruchomić po podładowaniu akumulatora. Można też spróbować uruchomić go, podłączając kable rozruchowe. Łączy się nimi wyładowany akumulator i sprawy akumulator drugiego pojazdu. Bardzo istotna jest odpowiednia kolejność podłączania kabli. Nie mniej ważne jest pozostawienie pracującego silnika w aucie ze sprawnym akumulatorem. W innym przypadku sprawny akumulator także może się bardzo szybko wyładować. Po podłączeniu kabli warto wstrzymać się z uruchamianiem auta z wyładowanym akumulatorem co najmniej kilka minut. W tym czasie auto ze sprawnym akumulatorem powinno mieć uruchomiony silnik. Prąd płynący ze sprawnej baterii podładuje w jakimś stopniu wyładowany akumulator. Po kilku minutach takiego ładowania akumulatora można przystąpić do próby odpalenia samochodu, oczywiście nie gasząc silnika auta ze sprawnym akumulatorem. Jeśli przyczyną trudności z odpaleniem był niesprawny akumulator, uruchomienie silnika dzięki kablom rozruchowym najczęściej się udaje.

Rozrusznik działa, a auto nie odpala. Jakie są przyczyny tej sytuacji?

Jeśli słychać pracę rozrusznika, silnik samochodu jednak nie chce odpalić, warto upewnić się czy w aucie jest paliwo i dociera do silnika. Taki problem z odpaleniem auta może też oznaczać problemy z instalacją elektryczną, a konkretnie z iskrą na świecach silnika. Jeśli w aucie zabrakło paliwa, wystarczy je rzecz jasna uzupełnić. Jeżeli jednak paliwo nie dociera do silnika z innych powodów lub występują problemy z elektryką pojazdu, może być konieczna pomoc mechanika samochodowego. Przy takiej usterce warto też unikać bardzo wielu prób odpalenia silnika. Raczej to się nie uda, a ciągłe próby odpalenia silnika mogą spowodować wyładowanie akumulatora pojazdu, a więc kolejną usterkę do naprawienia.

Komunikaty na desce rozdzielczej mają znaczenie

Na deskach rozdzielczych wielu nowoczesnych samochodów można odczytać komunikaty związane z awarią. Warto mieć je na uwadze i się do nich stosować. W komunikacie może pojawić się powiadomienie o tym jaki konkretnie jest problem z silnikiem, lub też ostrzeżenie by – na przykład – natychmiast wyłączyć silnik, nie próbować go uruchamiać i skontaktować się z serwisem. Takie komunikaty mogą wiele podpowiedzieć lub ostrzec. Stosowanie się do nich ma sens. Jeśli nie będziemy tak robić, może to się skończyć poważniejszą usterką silnika pojazd, a więc bardziej skomplikowaną i droższą naprawą.

Podsumowując

Problemy z uruchomieniem silnika nie muszą oznaczać bardzo poważnej awarii, jednak i jej nie można wykluczyć. Jeśli takie kłopoty się pojawiają, warto sprawdzić czy akumulator jest wystarczająco naładowany i czy w samochodzie jest paliwo. Czasami przyczyna problemu z uruchomieniem silnika jest banalna i szybko uda się ją zlikwidować. Jeśli jednak problem jest poważniejszy, nie warto działać na własną rękę, bowiem można w ten sposób pogorszyć sytuację. Rozsądnym wyjściem jest zawiezienie auta do mechanika, który w profesjonalny sposób znajdzie przyczynę usterki i naprawi nasz pojazd.