- Grubość klocków hamulcowych - kiedy wymienić? Poradnik dla kierowców
- Jak zadbać o trwałość lakieru samochodowego?
- Jak działa pompa wody w samochodzie i dlaczego jest tak ważna?
- Internet Airmax Wrocławia - Pilczyce-Kozanów-Popowice Pn: Łączność na Najwyższym Poziomie
- Cyfrowa transformacja dla firm motoryzacyjnych: Jak dostosować się do nowej rzeczywistości
Najczęstsze błędy początkujących kierowców
Początkujący kierowcy oczywiście posiadają uprawnienia do prowadzenia pojazdu, jednak brak doświadczenia powoduje, że mogą być wręcz zagrożeniem na drodze. Brak doświadczenia w jeździe pojazdem może powodować wiele niebezpiecznych sytuacji, w tym takie, które kończą się stłuczkami, a nawet poważnymi wypadkami. Jakie błędy młodzi kierowcy popełniają najczęściej? Poznaj fundamenty dobrego kierowcy.
Brak należytej obserwacji drogi
Wielu początkujących kierowców koncentruje się za bardzo na prowadzeniu pojazdu, przez co nie obserwują w należyty sposób drogi przed sobą. Nie potrafią przewidywać sytuacji, które na drodze mogą się wydarzyć. Pieszy nagle wchodzący na jezdnie, śliska nawierzchnia, niezauważenie jakiegoś znaku czy sygnalizatora, to błędy, które u młodych kierowców zdarzają się bardzo często i mogą skończyć się poważnymi wypadkami. Osoby należące do grona młodych niedoświadczonych kierowców powinny zatem koncentrować się na jeździe samochodem, ale i na tym, co się dzieje w obrębie drogi i na chodnikach. Bardzo ważna jest też umiejętność przewidywania określonych sytuacji. Dla przykładu. Zbyt szybko jadące auto może nie zatrzymać się przed znakiem ustąp pierwszeństwa, a dziecko bawiące się przy drodze nagle na nią wybiec. Owszem. W wielu przypadkach młody kierowca nie musi być winny wypadku, ale będzie brać w nim udział i może się to dla niego skończyć tragicznie.
Spoglądanie w lusterko wsteczne
Młodzi kierowcy bardzo skoncentrowani na jeździe, nierzadko nie spoglądają w lusterka wsteczne, poza czasem, w którym wykonują manewr cofania lub też przed rozpoczęciem wyprzedzania. To poważny błąd. Warto od czasu do czasu spojrzeć w lusterko wsteczne i zobaczyć co się dzieje za samochodem. Wiedza na ten temat jest istotna. W wielu przypadkach można bowiem odpowiednio zareagować, dzięki czemu uda się uniknąć wypadku drogowego.
Prędkość
Poważnym błędem popełnianym przez młodych kierowców jest też niedostosowywanie prędkości do warunków drogowych. Wielu takich kierowców jeździ zbyt szybko. Są przekonani, że uda im się przy danej prędkości zapanować nad pojazdem i tak często jest. Jednak niespodziewana sytuacja na drodze – zakręt, zmieniająca się nawierzchnia lub niezauważona wcześniej przeszkoda – mogą spowodować, że szybko jadący niedoświadczony kierowca nie będzie wiedział jak zareagować, lub nie będzie potrafił tego zrobić. Młody kierowca, który nie ma jeszcze doświadczenia w jeździe powinien więc jeździć nieco ostrożniej niż inni. I nie uznawać, że skoro na danym odcinku drogi określona prędkość jest dozwolona, to jest też i w pełni bezpieczna.
Nieznajomość przepisów drogowych
Bardzo często początkujący kierowcy niby wiedzą jak jeździć zgodnie z przepisami, w praktyce jednak okazuje się, że ich wiedza jest mała. W ruchu drogowym szybko trzeba podejmować właściwe decyzje. Wiedzieć jak można w danej sytuacji na drodze się zachować. Młody kierowca nie zawsze to wie, nie zawsze też jest w stanie szybko sobie przypomnieć jakie zachowanie w danej sytuacji drogowej jest właściwe. Przejeżdżając obok pojazdu, który prowadzi młody kierowca, trzeba więc brać pod uwagę to, że może on popełnić jakiś błąd wynikający z niewiedzy lub z braku doświadczenia na drodze. To ryzyko największe jest w gęstym ruchu drogowym i na skrzyżowaniach, które nawet bardziej doświadczeni kierowcy uznają za skomplikowane.
Sygnalizowanie manewrów drogowych
Czytelne sygnalizowanie manewrów drogowych to kolejny częsty błąd młodych kierowców, także wynikający z braku doświadczenia za kierownicą. Nieużywanie kierunkowskazów lub włączanie ich zbyt późno, to najczęściej powtarzające się sytuacje. Jeśli więc widzimy auto, które prowadzi młody kierowca, powinniśmy zachowywać większą ostrożność. Nie zawsze bowiem taki kierowca sygnalizuje manewry na drodze. Nierzadko robi to błędnie lub za późno. To zaś może – na przykład – skończyć się kolizją z naszym pojazdem.