Stacja do ładowania samochodu elektrycznego we własnym domu. Czemu nie!

Aby naładować pojazd elektryczny w całkowitym spokoju, możliwe jest teraz zainstalowanie w domu stacji ładowania. Ten rodzaj instalacji jest znacznie bardziej praktyczny niż zbiorowe stacje ładowania i jest szybki i łatwy w instalacji. Istnieje kilka modeli ładowania i koszty są różne. Oto nasze wskazówki, jak zainstalować odpowiednie urządzenie w Twoim domu i ile powinieneś na nie przeznaczyć.

Wzmocniony wtyk.

Aby naładować swój samochód elektryczny w domu, należy wcześniej zainstalować bezpieczną lub wzmocnioną wtyczkę. Wygląda jak konwencjonalne gniazdo, ale jest to specjalistyczne gniazdo, które pozwala na naładowanie samochodu w ciągu średnio 6 do 9 godzin zamiast 10 godzin dla modelu standardowego, w ramach pełnego naładowania.
Ponadto, bezpieczne gniazdka spełniają normy bezpieczeństwa oczekiwane dla tego typu urządzeń, tj. normę IP66. Niektóre modele pozwalają na zaprogramowanie czasu ładowania i ograniczenie ryzyka przeładowania z innych źródeł w domu. Gdy samochód elektryczny zostanie w pełni naładowany, zasilanie do gniazdka jest automatycznie odłączane. Jest to dobry kompromis pomiędzy konwencjonalnymi wtykami a zaciskami naściennymi.

Stacja szybkiego ładowania Wallbox.

Stacja szybkiego ładowania Wallbox jest rodzajem gniazdka ściennego, które występuje w formie kompaktowej i proporcjonalnej stacji do użytku domowego. Większa moc niż wzmocnione gniazdo pozwala na pełne naładowanie samochodu w ciągu 3 do 5 godzin. Aby zainstalować model, który odpowiada Twoim potrzebom, zapoznaj się z instrukcją obsługi pojazdu, ponieważ moc jest zmienna i musi być dobrze dostosowana do Twojego samochodu.
Bardziej bezpieczny niż inne modele, jest w całości przeznaczony do ładowania samochodu i może być programowany, pilotowany i kontrolowany zdalnie w zależności od potrzeb. Jest to więc ciekawy sposób na naładowanie pojazdu przy jednoczesnej oszczędności energii. Z drugiej strony, terminal Wallbox nie może być zainstalowany bez usług profesjonalisty. Choć jest najdroższy, jest też najbardziej praktyczny i najbardziej dedykowany do tego typu pojazdów.

Klasyczne gniazdo.

Być może wolisz ładować swój samochód elektryczny za pomocą konwencjonalnej wtyczki, która jest już zainstalowana. Pozwala to zaoszczędzić dodatkową inwestycję i pozwala obejść się bez usług profesjonalisty, ale należy mieć świadomość, że czas ładowania jest dłuższy, a jego średnia długość wynosi co najmniej 10 godzin.
Jeżeli połączenie z pojazdem jest dozwolone za pomocą określonego kabla, ładowanie za pomocą klasycznej wtyczki nie jest zalecane do stałego użytkowania, ponieważ nie są przestrzegane warunki bezpieczeństwa. W związku z tym lepiej jest zarezerwować to rozwiązanie do sporadycznego użytku, jeśli masz inne źródło całkowitego naładowania w miejscu pracy lub na przykład w przestrzeni zbiorowej.